Znany Berlin w niecodziennej odsłonie

Metropolia Niemiec to miasto o niezwykle bogatej oraz smutnej historii. Realia II wojny światowej dopuściły do ogromnych zniszczeń w obrębie stolicy, potem przez dekady Berlin rozdzielony był murem na 2 części. Obecnie miasto to tętni życiem i jest podziwiane przez licznych turystów. Dobrze poznać mniej uczęszczaną część Berlina, aby ujrzeć to miejsce z trochę innej strony.

Osoby pragnące zobaczyć berlińską alternatywę artystycznej awangardy, na pewno muszą odwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę miasta. Z budowlanego punktu widzenia, teren ten nie może się szczycić standardowymi zabytkami, jednak na pewno panorama jest ciekawa. Znajdziemy tam zniszczone, stare kamienice obok późniejszych, szarych budowli, wszystkie ozdobione wielobarwnymi malunkami. Kreutzber znany jest z wolnego ducha oraz tolerancji. Egzystuje tam mnóstwo osób z całego globu, rasizm nie jest akceptowany, na zewnątrz widzimy osoby o różnym kolorze skóry, którzy żyją w symbiozie razem. Znajdziemy tam mnóstwo artystycznych barów, księgarni ze starymi egzemplarzami, sklepów z płytami. Miejsce to jest również przyjazne wegetarianom, na każdym przystanku spotkamy restaurację, w której repertuarze trudno szukać mięsa.

Warto także udać się na wycieczkę tropem zniszczonego muru berlińskiego. W centrum miasta co prawda są widoczne jego reprezentacyjne części, lecz najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. W tym celu będziemy musieli pojechać do wschodniej dzielnicy Berlina, której klimat jest zupełnie inny niż w części zachodniej. Pełno tam szarych, smutnych budynków, które Polakom na pewno przypomną nową płytę. Pełno tam również zniszczonych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta obskurna panorama ciekawie komponuje się z kolorowymi częściami muru, pokrytego licznymi muralami.

Berlin jest wspaniałym miastem, w którym zobaczymy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Lecz w trakcie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać nieco inny kierunek. Dzięki obecności na Kreuzbergu czy we wschodniej pierzei miasta, zobaczymy Berlin z zupełnie innej strony.