Edukacja kluczem do wygranej

,,Ucz się, ucz, bo nauka do potęgi klucz! ” – chyba niejednokrotnie słyszałeś to od ludzi bardziej obytych. Jedni mówią, że okres nauki jest niesamowity, a inni, że pamiętają go jako najokropniejszy czas w ich życiu. Jak jest rzeczywiście? Nie da się tego stwierdzić, ponieważ namacalnie widać, że zdania są różne.

Każdy po ukończeniu szkoły wystawia osobistą opinię na ten temat. Można zaobserwować, że osoby, które aktualnie się uczą częstokrotnie narzekają, aczkolwiek z drugiej strony na myśl przychodzą wspomnienia mamy, w których tak bardzo wesoło wspomina lata przebyte w szkolnej ławce. Wydaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich podejście zaskakiwało. Bywały oczywiście osobliwości.

W tych czasach też są, aczkolwiek zwykle w przeciwną stronę. Słowo „nauka” jest interpretowana przez każdego odmiennie. Trzeba na to spojrzeć stronniczo. Niektórzy lekcją nazywają całe swoje życie. Zdobywają wiedzę, którą mogą umieścić w poszczególnej dziedzinie, aczkolwiek nie myślą, że jest to za sprawką szkoły. Natomiast są ludzie, dla których edukacja kojarzy się tylko z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by powiedzieć, że w każdym z tych twierdzeń jest troszkę słuszności.

Trzeba pamiętać, że ludziom, którzy się uczą, mają świetne wyniki jest swobodniej w życiu, bo dostać się na dobre studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeśli ktoś chce kształtować się w kierunku np. medycyny, nauka jest niezastąpiona, a zdobyta mądrość będzie partnerować przez cały czas pełnienia swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dozwolona. Osoby, które mają problemy z wiedzy, mogą się rozwijać praktycznie. Praca fizyczna przeważa nad umysłową. To jednak nie powinno zrażać młodych osób do nauki, ponieważ z biegiem czasu docenią te godziny spędzone na mozolnym powtarzaniu usypiającego materiału na egzamin.

Streszczając: zdobyta wiedza i umiejętności towarzyszą nam nieprzerwanie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja przekazuje wiele kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.